Brake system Kia Optima III TF (2010–2015) — disc sizes and torque specs
Brake system specs for Kia Optima III TF (2010–2015) — complete technical data: disc diameters, minimum thickness, caliper and hub bolt torques.
Front Brakes
| Parameter | Value |
|---|---|
| Disc Diameter | 320 mm |
| New Disc Thickness | 28 mm |
| Minimum Thickness | 26 mm |
Rear Brakes
| Parameter | Value |
|---|---|
| Disc Diameter | 302 mm |
| New Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum Thickness | 10 mm |
Torque Specifications
| Component | Torque (Nm) |
|---|---|
| Front Caliper Slider Bolt | 30 |
Recommended Brands
Brake Discs: Brembo, TRW, ATE, Textar, Ferodo Brake Pads: Bosch, TRW, Brembo, ATE, Textar, Jurid Calipers: ATE, TRW, Delphi, Bendix
Domande frequenti
When to replace brake discs on Kia Optima III TF?
Replace when minimum thickness is reached (front: 26 mm), cracks appear, deep grooves form, or runout exceeds 0.05 mm.
What is the wheel bolt torque for Kia Optima III TF?
Wheel bolt torque: 107 Nm.
Should discs and pads be replaced together?
When replacing pads, measure disc thickness. If remaining life is less than 2 mm to minimum — replace together.
Dove acquistare